Jak vybrat opalovací krém?
Pokud se vydáváme do tropických krajů, můžeme očekávat vysoké teploty a nebezpečí, která jsou s nimi spojena. Kromě dodržování pitného režimu nebo předcházení zažívacím problémům, bez kterých se bezpečné cestování neobejde, je nutné se chránit i před slunečním zářením.
Opalování není pouze škodlivé. Díky slunečním paprskům se v lidském těle vytváří důležitý vitamín D, který je nutný pro kosti a zuby. Také podporuje imunitní systém. Na přímém slunci je ale UV záření velmi intenzivní a odborníci doporučují nezůstávat na slunci bez ochrany déle než deset minut. Proto je třeba klást na výběr opalovacího krému takový důraz.
Kdo je bez opalovacího krému ohrožen nejvíce?
Přestože spálení, zrychlená tvorba vrásek a rakovina kůže ohrožuje všechny, některé skupiny lidí podstupují při vystavováná se slunci bez opalovacího krému vyšší riziko. Jedná se především o lidi se světlou nebo problémovou pletí Opalování je nebezpečnější pro ty, kteří mají přirozeně blond nebo rezavé vlasy, světle zelené nebo modré oči a malé množství pigmentu. Ohroženi jsou také mladí, kteří trpí akné, nebo lidé s vyrážkami. V případě vážných problémů s pokožkou je nutné pořídit opalovací krém šetrný k citlivé pleti.
Hlavní kritéria pro výběr opalovacího krému
Přípravy na výlety jsou obzvláště s rodinou obvykle náročné a hektické. Když potom při návštěvě obchodu přijde na nakupování opalovacích krémů, na zákazníky jsou připraveny pasti v podobě dlouhých regálů plných nejrůznějších přípravků se záhadnými zkratkami a čísly. Výběr není vůbec jednoduchý, je třeba brát ohled na více odlišných faktorů.
V žádném případě se u opalovacích krémů nedá řídit pouze podle ceny. Přestože kvalitnější je obvykle dražší, v případě opalovacích přípravků to není pravda. Ty nejdražší opalovací krémy nejsou podle posledních testů o nic spolehlivější než přípravky, kvůli kterým nemusíte sahat tak hluboko do kapsy.
Před čím opalovací krémy chrání?
Opalovací krémy chrání před škodlivým ultrafialovým (UV) zářením. Záření ale není vždy stejné. Na obalech všech opalovacích krémů musí být uvedeno před jakým. Může se jednat o přípravky, které chrání proti takzvaným UV-A nebo UV-B paprskům. Nejvhodnější je ovšem vybrat širokospektrý opalovací krém, který je účinný proti oběma typům škodlivého záření.
UVA, UVB nebo SPF...jak se neztratit ve zkratkách
Záření UVA způsobuje dlouhodobé potíže, jakými jsou stárnutí kůže a tvorba vrásek. Vliv UVB paprsků je na první pohled viditelnější a krátkodobě velmi nepříjemný. Toto záření způsobuje rudnutí kůže a spáleniny. Stejně jako v případě UVA paprsků může vést ke vzniku rakoviny kůže. UV záření také snižuje obranyschopnost organizmu a tím nepřímo způsobuje náchylnost k méně vážným, ale přesto nepříjemným onemocněním.
Nejdůležitějším číslem, na které je třeba se při nákupu opalovacího krému zaměřit, je SPF, neboli ochranný faktor. Hodnota SPF ukazuje, jak dlouho může člověk po aplikaci opalovacího krému zůstat na slunci. Nejčastěji je možné najít krémy, u kterých se ochranný faktor pohybuje mezi čísly 2 a 60. SPF 15 je ta nejnižší doporučená hodnota, kterou by měl spolehlivý opalovací krém mít. Odborníci doporučují používání krémů či sprejů, které mají hodnotu SPF ještě vyšší.
Je prokázáno, že rozdíl v ochraně u krémů s vyšší ochrannou hodnotou, které mají například SPF 30 a SPF 50, je relativně malá. V přímořských letoviscích nebo ve vysokých horách je doporučeno používat opalovací krémy s ochranným faktorem 30 a více.
Kromě SPF existuje i takzvané PPD. Zatímco ochranný faktor ukazuje, jaká je ochrana proti UVB záření, PPD zaznamenává ochranu proti paprskům UVA. Hodnota PPD ale nemusí být ze zákona na opalovacích krémech uváděna, proto se s ní tak často nesetkáváme.
Opalovací krémy pro rodinu
Mnoho rodičů kupuje pro své ratolesti speciální opalovací krémy nebo spreje s přívlastkem dětské. Tyto opalovací přípravky se od běžných nijak výrazně neliší. Hlavní rozdíl je často pouze ve vůni. Do dětských opalovacích krémů by se neměly přidávat parfémy nebo parabeny, na které je dětská pokožka citlivá.
Na dětských opalovacích krémech jsou vždy upozornění, která se obracejí na minimální věk dítěte. Obecně však platí, že děti do tří let by měly být slunečnímu záření vystavovány naprosto minimálně. Ty nejmladší je třeba před UV paprsky chránit vhodným oblečením. Pokud děti v útlém věku tráví na přímém poledním slunci příliš času, zvyšuje se u nich v pozdějším věku náchylnost k rakovině.
Jak správně opalovací krém používat
Názory, že opalovací krém stačí nanést ráno, jsou zcela mylné. I když se na obalech tvrdí, že ochrana proti UV paprskům vydrží celý den, opak je pravdou. Pokud trávíte čas na přímém slunci, je vhodné aplikaci opakovat. Obzvlášť při sportu nebo při koupání se účinky opalovacího krému snižují. Pro dostatečný účinek opalovacího krému by dospělý člověk měl při aplikaci na celé tělo použít množství odpovídající šesti čajovým lžičkám.
Fungují opalovací krémy ve vodě?
Voděodolné opalovací krémy chrání i při koupání nebo nadměrné fyzické aktivitě. V tomto případě ovšem platí, že je lepší používat odolnější krémy než spreje. Ty se snadněji smyjí a neúčinkují tak dlouho. Ideální je znovu použít opalovací krém zhruba po devadesáti minutách pobytu ve vodě.
Sluneční záření a nejrizikovější země
Pořádné množství krémů s vysokou hodnotou SPF si nabalte, pokud se vydáte do Austrálie. Ozonová vrstva je v této části jižní polokoule nejslabší a propouští nejvíce škodlivého UV záření. V těchto oblastech je i vycházení bez opalovacího krému velmi rizikové.
I v České republice při krátkém pobytu na slunci lékaři doporučují používat opalovací krémy. Oproti výše zmíněné zemi ale bude úplně stačit opalovací krém s ochranným faktorem 15.
Diskuse k článku
RE : Jak vybrat opalovací krém?